Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadza koniecznośćwydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Co to oznacza?
Jeśli złożyłeś wniosek o kolejne orzeczenie w trakcie ważności obecnego, Twoje orzeczenie zachowuje ważność aż do wydania nowego, ostatecznego orzeczenia, lecz nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Orzeczenia o niepełnosprawności (dla dzieci) obowiązują maksymalnie do dnia ukończenia przez dziecko 16 roku życia. Po upływie tego wieku wydaje się bowiem orzeczenie określające stopień niepełnosprawności.
Nie obowiązuje już automatyczne przedłużanie świadczeń rodzinnych na podstawie starych orzeczeń, jak to miało miejsce dotychczas. Aby zachować kontynuację świadczeń, należy złożyć nowy wniosek o wydanie orzeczenia oraz o przyznanie świadczeń.
Co musisz zrobić?
Jeśli Twoje świadczenia są uzależnione od ważności orzeczenia, po jego wygaśnięciu konieczne będzie złożenie nowego wniosku o świadczenia wraz z nowym orzeczeniem lub zaświadczeniem o przedłużeniu ważności dotychczasowego orzeczenia. Zaświadczenie to wydaje przewodniczący Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności po złożeniu wniosku o kolejne orzeczenie i potwierdza ono, że Twoje obecne orzeczenie pozostaje ważne do czasu wydania nowego.
Przykład: Pan X miał orzeczenie ważne do 30 września 2024 r. Złożył wniosek o nowe orzeczenie i otrzymał zaświadczenie przedłużające ważność dotychczasowego orzeczenia do 31 marca 2025 r. Na tej podstawie złożył wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, który został mu przyznany do końca okresu ważności orzeczenia.
Pamiętaj, aby zadbać o ciągłość swoich świadczeń i złożyć odpowiednie wnioski w terminie!
Zasady te należy również stosować w odniesieniu do świadczeń z pomocy społecznej.